Rzepak jest ceniona rośliną uprawną, otrzymamy olej z rzepaku charakteryzuje się duża zawartością składników ożywczych i kwasów omega.

Z ziaren możemy otrzymać duże ilości oleju, dlatego też jest to najpopularniejszy olej stosowany w Europie. Jest ton dość tani w otrzymaniu, jednak aby uprawy rzepaku dawały odpowiednie plony należy właściwie o nie zadbać. Podczas uprawy owoców i warzyw należy wziąć pod uwagę wiele czynników jakość gleby, pogodę i szkodniki, żeby wymienić tylko kilka. Musisz także wziąć pod uwagę chwasty, które mogą wymagać użycia herbicydów.

Jednak niewłaściwe stosowanie herbicydów może prawdopodobnie zranić uprawy i zmniejszyć kontrolę chwastów. Niewłaściwe zastosowanie może również wpłynąć na wody gruntowe, jeśli herbicyd zostanie utracony z obszaru docelowego. Jeśli więc używasz herbicydów do okiełznania chwastów wokół swoich upraw, upewnij się, że używasz tych chemikaliów prawidłowo i zgodnie ze wskazówkami na etykiecie.

Pamiętaj, aby wziąć pod uwagę fazę wzrostu roślin uprawnych i chwastów podczas stosowania jakiegokolwiek herbicydu niektóre herbicydy zapewniają lepszą kontrolę chwastów na określonych etapach.

Znajomość etapu wzrostu roślin jest ważna, ponieważ pomaga zmniejszyć szkody spowodowane przez herbicydy. Zanotuj rozmiar rośliny przed zastosowaniem herbicydu zachowaj ostrożność, jeśli uważasz, że roślina nie znajduje się na etapie wymienionym na etykiecie herbicydu. Etykiety nasion zazwyczaj zawierają informacje o wysokości rośliny, fazie kwitnienia lub liczbie prawdziwych liści, które roślina powinna mieć przed zastosowaniem herbicydu. Z drugiej strony etykiety nasion zwykle określają ograniczenia w zależności od liczby lat uprawy. Podobnie jak faza wzrostu roślin, faza wzrostu chwastów jest również ważna dla skuteczności herbicydów. Najlepiej jest aplikować herbicyd na chwasty, które są jeszcze młode, ponieważ szybciej wchłaniają herbicydy niż ich dojrzałe odpowiedniki. Jeśli chodzi o liście, większe, starsze będą wchłaniać więcej herbicydu niż mniejsze liście ze względu na większą powierzchnię. Herbicydy selektywne mogą bardzo skutecznie usuwać chwasty, poczytaj tutaj – zwalczanie chwastów w zbożach jesienią, dzięki temu rzepak będzie prawidłowo rósł i dawał duże plony. Z pewnością będzie to ważne jeżeli na danym obszarze upraw występuje duża ilość chwastów.