Każdy wędkarz berdzie potrzebował dobrego sprzętu, w zależności od tego na jakie łowisko się wybiera musi dobrać odpowiednią wędkę.

Dla początkujących wędkarzy może być to problem, istnieje bowiem wiele różnych wędek. Jeśli dopiero zaczynamy przygodę z wędkarstwem, ustalenie, jaki niezbędny sprzęt jest potrzebny do połowu, może być kłopotliwym zadaniem. Pierwsze elementy wyposażenia, które będziesz trzeba kupić, to nowa wędka i kołowrotek.

Do wyboru jest jednak kilka różnych typów wędek, z których każda jest przeznaczona do określonego stylu łowienia. Można przykładowo wyróżnić wędki spinningowe, są to najpopularniejsze rodzaje wędek i są odpowiednie dla każdego, od początkujących do doświadczonych wędkarzy. Znane ze swojej wszechstronności spinningowe zestawy wędzisk i kołowrotków pozwalają łowić z brzegu, z pomostu lub z łodzi, a przy ich pomocy można łowić wiele różnych gatunków ryb. Wędki i kołowrotki castingowe oferują podobną wszechstronność jak modele spinningowe, ale mogą być używane do łowienia większych ryb.

Pozwalają również na dokładniejsze rzuty, jednak są znacznie trudniejsze w użyciu, wymagają zatem większego doświadczenia, dlatego nie są propozycją dla początkujących wędkarzy. Kolejne są wędki surfingowe, przeznaczone do łowienia z plaży lub ze skał.

Zaprojektowane, aby umożliwić wyrzucanie poza załamujące się fale i na głębszą wodę, te wędki mogą mieć do pięciu metrów długości. Wędki surfingowe i kołowrotki, z którymi są połączone, zostały zaprojektowane tak, aby poradzić sobie z dużymi obciążeniami większych ryb i trudnymi warunkami. Jeżeli w aucie mamy mało miejsca, wówczas warto wybrać wędki teleskopowe, jeśli szukasz przenośnej i kompaktowej wędki, którą łatwo zabrać ze sobą w podróż, wędka składana lub wieloczęściowa zajmie niewiele miejsca. Można je także przyczepić do naszego roweru, nie zajmują bowiem wiele miejsca. Wędki muchowe przeznaczone są do użytku z kołowrotkiem muchowym, wędki tego rodzaju pozwalają na użycie lekkiej przynęty. Bardzo ciekawym pomysłem dla wędkarzy może być wędka mikado, która charakteryzuje się bardzo wysoką jakością.