Termin ogrzewanie elektryczne obejmuje dwa rodzaje operacji: operacje bezpośrednie i pośrednie. Ogrzewanie pośrednie stosuje się do urządzeń, gdy energia elektryczna jest wykorzystywana przez system (kocioł elektryczny lub pompę ciepła), który będzie wytwarzał ciepłą wodę.Następnie ona zostaje przekazywana do systemu ocieplania. Natomiast system ogrzewania bezpośredniego polega na pobieraniu energii elektrycznej bezpośrednio przez urządzenie, które ogrzewa wnętrze pomieszczenia. Do tej kategorii należą nagrzewnice elektryczne. Tego typu nagrzewnice cieszą się coraz większą popularnością. Na przykład we Francji nagrzewnice elektryczne używa się w 25% mieszkań, a w nowym budownictwie wskaźnik ten osiąga nawet 60%.

Nagrzewnica elektryczna dmuchawa

Nagrzewnice elektryczne dmuchawy służą zasadniczo do ogrzewania mieszkań, ale można nimi ogrzewać również inne pomieszczenia użytkowe, warsztaty, piwnice, garaże lub magazyny. Charakteryzują się cichym trybem pracy, są proste w obsłudze i ze względu na ich mały ciężar można je łatwo przenosić. Nagrzewnice elektryczne typu dmuchawa dzięki grzałkom wykonanym ze stopu miedzi i szlachetnych stali dobrze przekazują ciepło do wewnątrz. Posiadają regulator temperatury, ale można też regulować stopień mocy i prędkość obrotów wentylatora. Dla zachowania bezpieczeństwa i wydajności pracy nagrzewnica elektryczna dmuchawa często jest zaopatrzona w wyłącznik termiczny silnika i termostat przegrzania. Chociaż tego typu nagrzewnie posiadają wytrzymałą i stabilną konstrukcję, dzięki długiemu przewodowi zasilającemu można je ustawić w oddalonych miejscach w pomieszczeniu. Dodatkową zaletą tych nagrzewnic jest brak emisji spalin i substancji zapachowych.

Nagrzewnica elektryczna nadmuchowa

Nagrzewnice elektryczne nadmuchowe są idealnym sposobem na ogrzanie miejsc pracy w magazynach, halach produkcyjnych, warsztatach lub biurach, skutecznie poprawiając komfort wykonywanych czynności. Można je wykorzystać również do tymczasowego ogrzewania mieszkań. Producenci zaopatrują tego rodzaju nagrzewnice w trwałe i skuteczne elementy grzewcze, często wykonywane z wysokiej jakości stali nierdzewnej, kapilarę, która zapewnia automatykę elementów grzewczych, regulator mocy, termostat i czujnik temperatury. Metalowe części obudowy nagrzewnic elektrycznych nadmuchowych cechują się stabilną, trwałą i estetyczną konstrukcją. Niektóre typy nagrzewnic posiadają elektroniczny system indywidualnego sterowania i są wyposażone w wysokowydajne dmuchawy z regulowaną prędkością przepływu powietrza.

Nagrzewnica elektryczna nawiewna

W celu szybkiego lub awaryjnego ogrzewania pomieszczeń, które są pozbawione standardowego systemu c.o., najczęściej stosuje się nagrzewnice elektryczne nawiewne. Zapewniają one bezusterkową i długotrwałą pracę dzięki wmontowanym podzespołom, takim jak termostat i system zabezpieczenia przed przegrzaniem. Nagrzewnice elektryczne nawiewne powinny znaleźć swoje miejsce w każdym gospodarstwie, warsztacie, punkcie usługowym i handlowym, jak również w pomieszczeniach, gdzie są prowadzone prace wykończeniowe obiektów.

Nagrzewnice elektryczne są przeznaczone również do zoptymalizowania komfortu cieplnego w domu, regulacji temperatur między różnymi pomieszczeniami i uzyskania równomiernego ciepła w przestrzeniach zamkniętych.