Również u zdrowego człowieka utrata włosów, w ustalonych ilościach, jest czymś normalnym. Zbytnie gubienie włosów może mieć przyczyny chorobowe, choć nie bez znaczenia jest ich prawidłowa pielęgnacja, odpowiednie odżywianie i dostarczanie organizmowi podstawowych substancji bezpośrednio mających wpływ na włosy, skórę i paznokcie.

Często powodem wypadania włosów bywa stres, zmęczenie, ale także schorzenia tarczycy na przykład. Łysienie może być efektem niepożądanym stosowania leków, mających pomóc w innych chorobach. W ulotce informacyjnej każdego leku powinny być zawarte informacje dotyczące działań niepożądanych. Skoro utrata włosów bywa uzależnione od leczenia, po zakończeniu problemy powinny zanikać. Jeśli wypadanie włosów sprowokowane jest niedomiarem budulców, minerałów albo witamin stosowne ich uzupełnienie powinno zakończyć kłopot. Zwykle niedokrwistość ma wpływ na stan włosów, więc kontrolnie można zbadać poziom żelaza we krwi.

Panowie częściej niż panie zapadają na łysienie androgenowe. Schorzenie ma podłoże hormonalne. Charakterystyczna utrata włosów na tzw. zakolach albo na czubku głowy (u kobiet) to oznaka tej choroby. Z pewnością i inne stany chorobowe mogą mieć wpływ na zbytnie łysienie. Może to być chciazby toczeń rumieniowaty, choroby zakaźne czy nawet gorączka utrzymująca się kilka dni. Przeważnie sami powodujemy wzrost utraty włosów na skutek niewłaściwej ich pielęgnacji. Nader częste suszenie, prostowanie czy malowanie bardzo je osłabia. Wtedy ograniczenie tych czynności i pełnowartościowe zregenerowanie włosów poprawi ich wygląd i stan. Nieprawidłowe pielęgnowanie włosów może z czasem prowadzić do chorób skóry głowy (grzybicy, łuszczycy, łupieżu). To z kolei przyniesie wzmożone wypadanie włosów.

Zdrowy człowiek traci dziennie aż kilkaset włosów. W sezonie jesiennym i wiosennym średnio kilka razy więcej. W tym okresie większe dbanie o stan skóry głowy i włosów pozwala zminimalizować powyższy proces. Niezbędna jest nie tylko higiena, ale także suplementacja całego organizmu.

Poczytaj dalej tutaj: na porost włosów forum