Koszty związane z przefiltrowaniem i uzdatnieniem wody są coraz wyższe, ponieważ coraz trudniej ją wydobyć. W tym celu trzeba zrobić wszystko co się da, żeby zmniejszyć ponoszone koszty. Dlatego zamontowanie zbiornika wody deszczowej jest zdecydowanie dużym odciążeniem finansowym dla każdego gospodarstwa domowego. Deszczówka może być zebrana w czasie intensywnych opadów, a następnie wykorzystana podczas suszy. Jest to dobre rozwiązanie, zważywszy na zmiany klimatyczne, które mają związek z globalnym ociepleniem. Woda deszczowa może być też użyta do podlewania roślin w ogrodzie, mycia i sprzątania toalet, lub napełnienia domowego basenu.

Warto wspomnieć, że zbiornik wodny nada się nie tylko podczas suszy, ale również intensywnych opadów i powodzi. Zmiany klimatyczne sprawiły, że opady deszczu są rzadsze jednak znacznie bardziej intensywne. Często zdarza się tak, że nie ma tak dużo kanalizacji deszczowych, by uporać się z dużym nagromadzeniem wody. Dla tego warto pamiętać o tym, że im więcej zbiorników wodnych na terenie gospodarstw domowych, tym bardziej zmniejszone jest ryzyko powstania powodzi.

Innym pozytywnym aspektem wody deszczowej jest możliwość wykorzystania jej jako źródło wody pitnej. Należy jednak pamiętać, że takie użycie deszczówki jest bezpieczne i higieniczne tylko kiedy mamy zainstalowany zbiornik na deszczówkę podziemny. Warunki, które panują wewnątrz tego zbiornika, zapobiegają rozwijaniu się drobnoustrojów. Nie powinno się pić ze zbiornika, który zbiera wodę z dachów, ze względu na pozostające tam zanieczyszczenia w postaci drobinek piasku lub kawałków gałęzi.

Jak zainstalować zbiornik wodny?

Przed zainstalowaniem zbiornika na wodę trzeba się zastanowić, w jakim celu chce się ją wykorzystać. Jeśli ktoś tylko potrzebuje wody np. do podlewania roślin w ogródku lub prac domowych, związanych z gotowaniem lub sprzątaniem, sprawa jest bardzo prosta; wystarczy podstawić plastikowy pojemnik lub beczkę pod rynnę. Jest to popularne wśród amatorów ogrodnictwa. Natomiast jeśli ktoś chce używać deszczówki jako wody pitnej, powinien zainstalować podziemny zbiornik wody deszczowej.

Montaż takiego zbiornika powinno zacząć się od wybrania odpowiedniego miejsca, w którym zbiornik nie będzie zabudowany oraz wystarczająco oddalony od innych budynków. Sama instalacja jest czynnością czasochłonną i kosztowną, gdyż wymaga znalezienia i opłacenia specjalistycznej firmy montażowej. Zrobienie wykopu na zbiornik wody deszczowej jest możliwe dopiero po wizycie instalatora, który sprawdza przede wszystkim rodzaj gruntu oraz geodety, który dokonuje niezbędnych pomiarów. Jeśli jest to możliwe, zalecane jest użycie ciężkiego sprzętu tj. koparka, by maksymalnie przyśpieszyć tempo wykopania dziury na zbiornik. Po wsadzeniu zbiornika w dziurę, używa się gresu w celu odpowiedniego zabezpieczenia go, a następnie wykłada geowłókniną. Na końcu podłącza się go do kanalizacji i sprawdza szczelność instalacji.